Popraw wygląd swojej skóry dzięki zabiegom peelingu. Umów się na wizytę, aby ustalić najlepszy rodzaj peelingu dla Twojej skóry.
Peeling (ang. złuszczanie) oznacza zniszczenie zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych, znajdujących się nie tylko w naskórku, ale także w skórze właściwej. Ogólnymi wskazaniami do peelingów medycznych są: trądzik, blizny potrądzikowe, nieregularne przebarwienia, fotostarzenie się skóry. Odpowiedni rodzaj zabiegu jest dobierany indywidualnie po ocenie stanu miejscowego skóry i uwzględnieniu potrzeb pacjenta.
Siła penetracji i oddziaływanie na skórę danego peelingu zależą od jego składu chemicznego oraz budowy cząsteczkowej substancji czynnych i ich stężenia.
Substancje czynne zastosowane w peelingach lekarskich to m.in:
kwas trójchlorooctowy,
kwas pirogronowy, kwas migdałowy, kwas glikolowy,
kwas salicylowy, kwas mlekowy, azelainowy,
retinol, witamina C
Wskazania do stosowania peelingów medycznych:
starzenie się skóry – utrata napięcia i elastyczności skóry, drobne zmarszczki, fotostarzenie, przebarwienia
trądzik - zaskórniki, przebarwienia pozapalne, blizny zanikowe, łojotok
trądzik różowaty - utrzymanie okresu remisji, utrata jędrności skóry
przebarwienia – melazma, przebarwienia pozapalne
sucha skóra, zaburzenie bariery lipidowej
zaburzenia rogowacenia - rogowacenie mieszkowe
rogowacenie słoneczne
W praktyce klinicznej najważniejsze jest odpowiednie dobranie rodzajów peelingu do problemów i potrzeb pacjenta.
Peeling kwasem trójchlorooctowym (TCA) powoduje martwicę naskórka i górnych warstw skóry. Głębokość penetracji zależy od stężenia kwasu oraz od ilości nałożonych warstw. W wyniku działania kwasu TCA, w skórze właściwej dochodzi do proliferacji fibroblastów oraz przebudowy włókien kolagenowych i elastyny.
Procedura peelingu kwasem trójchlorooctowym jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta i wymaga ściśle określonego postępowania pozabiegowego.
Peelingi z wykorzystaniem TCA zalecane są na blizny, zmarszczki i przebarwienia skórne.
Peelingi z retinolem działa wielokierunkowo. Z jednej strony mogą prowadzić do złuszczania naskórka, co działa stymulująco, pobudzając tworzenie się kolagenu i elastyny w skórze poddanej zabiegowi. Dzięki innym składnikom, takim jak: kwas fitowy, kojowego i azelainowy , czy witamina C blokują również endogenną syntezę melaniny, usuwając istniejące przebarwienia i zapobiegając powstawaniu nowych.
Kwas pirogronowy należy do alfa-ketokwasów. W środowisku naturalnym jest obecny w jabłkach, sfermentowanych owocach, occie.
Peeling kwasem pirogronowym ma działanie złuszczające. Dobrze wnika w głąb mieszka włosowo-łojowego, ma właściwości bakteriostatyczne, reguluje wydzielanie łoju, co zmniejsza łojotok skóry trądzikowej. Ponadto na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu i elastyny, zmniejszając drobne zmarszczki i poprawiając wygląd skóry. Stymulacja i regeneracja skóry właściwej są porównywalne z efektami zabiegów z użyciem TCA.
Kwas migdałowy należy do alfa-hydroksykwasów. Otrzymuje się go z gorzkich migdałów. Jest substancją nietoksyczną. Ma działanie kosmetyczne oraz bakteriobójcze. Peelingi kwasem migdałowym poprawiają stan skóry ze zmarszczkami, przebarwieniami, ale nie wywołują uczucia dyskomfortu. Ze względu na właściwości bakteriobójcze można je stosować u chorych z trądzikiem pospolitym z obecnością zaskórników i krost zapalnych. Po zabiegu złuszczanie skóry jest niewielkie i mało widoczne. Peeling daje natychmiastowy efekt świetlistości i oczyszczenia skóry, nie wyłącza pacjenta z życia codziennego.
Kwas migdałowy nie uwrażliwia skóry na słońce i dlatego może być stosowany przez cały rok, a także - ze względu na brak ryzyka wystąpienia przebarwień - u osób z wysokim fototypem.
W zabiegu tym wykorzystywane są kwasy w wysokich stężeniach 50-70%. W zależności od stężenia powodują nie tylko złuszczenie naskórka, ale także nawilżenie skóry oraz pobudzają komórki skóry właściwej do produkcji substancji podporowych skóry - kolagenu i elastyny. Peelingi kwasem glikolowym, pobudzając procesy regeneracyjne, doprowadzają do zmniejszenia drobnych zmarszczek, rozjaśnienia, zmniejszenia przebarwień, co wyraźnie poprawia wygląd skóry.
Peeling zawierający kwas salicylowy należący do beta-hyroksykwasów (BHA). Działa złuszczająco, usuwając zbędny zrogowaciały naskórek, co indukuje proces odnowy skóry, zwiększa jej napięcie, redukuje zmarszczki. Ma działanie przeciwzapalne, wnika głęboko w głąb mieszka włosowo-łojowego, co ma znaczenie przy leczeniu trądziku. Oczyszcza skórę z zaskórników, zmniejsza łojotok.
Dermatologia Warszawa Wola - zapraszamy na zabiegi w zakresie dermatologii estetycznej.
Wskazania:
Fotostarzenie
Trądzik i blizny potrądzikowe
Hiperpigmentacja
Zmarszczki
Skóra palacza
Ostuda
Keratoza
Rozstępy