Kontaktowe zapalenie skóry (wyprysk, egzema) należy do jednych z najczęstszych chorób skórnych. Powstają w wyniku ekspozycji skóry na czynniki zewnętrzne, które powodują stan zapalny.
Czynnikami prowokującymi powstawanie zmian skórnych mogą być alergeny wtedy mówimy o alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry albo czynniki toksyczne, podrażniające skórę i rozpoznajemy kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia.
W obu przypadkach obraz kliniczny zmian skórnych może być podobny, a nawet te same czynniki u jednych pacjentów mogą powodować zmiany o mechanizmie alergicznym, a u innych osób odczyny z podrażnienia.
Wyprysk posiada kilka odmian. Mają one podobny obraz kliniczny, a różnią się głównie odmiennym przebiegiem i umiejscowieniem.
W celu prawidłowego rozpoznanie koniczny jest dokładny wywiad z pacjentem, eliminacja czynników, które mogą wywoływać zmiany skórne, czy wykonanie alergicznych testów kontaktowych.
Pokrzywki
Pokrzywka jest chorobą, którą charakteryzuje rozwój bąbli, obrzęku naczynioruchowego lub obu tych objawów równocześnie. Wyróżnia się wiele czynników i mechanizmów mogących doprowadzić do powstawania bąbli pokrzywkowych. Bąble pokrzywkowe klinicznie przypominają oparzenie przez pokrzywę, a zmianom towarzyszy silny świąd.
W zależności od długości przebiegu choroby dzielimy je na pokrzywki ostre i przewlekłe, gdy zmiany skórne trwają ponad 6 tygodni.
Pokrzywka ostra najczęściej jest wywołana przez alergeny lub leki. W pokrzywce przewlekłej alergia nie odgrywa dużej roli, a czynnikami wywołującymi mogą być pokarmy i dodatki do pokarmów, leki, infekcje, choroby autoimmunologiczne, czynniki psychosomatyczna, bodźce fizyczne ( ciepło, zimno, ucisk, świtało ). Jest też część pokrzywek tzw. pokrzywki idiopatyczne w których nie można stwierdzić czynnika wywołującego.
Spektrum objawów klinicznych w różnych podtypach pokrzywki jest bardzo szerokie. Dodatkowo u każdego pacjenta mogą współistnieć dwie lub więcej odmian pokrzywki.