Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną, nawrotową chorobą dotyczącą głównie skóry, ale zmiany mogą występować także na paznokciach i obejmować również stawy. Dotyczy ona około 2% populacji.
Cechuje ją występowanie zaostrzeń i remisji, kiedy zmiany mogą całkowicie ustępować.
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, nie można się nią zarazić, chociaż nie wszyscy z tego zdają sobie sprawę.
Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną o uwarunkowaniu genetycznym, ale nie wszystkie osoby w rodzinie chorują, czy mają objawy. Łuszczyca może ujawniać się po przebytej infekcji bakteryjnej, czy wirusowej, wystąpić w związku z przyjmowanymi lekami, czy być skutkiem przebytej sytuacji stresowej. Warto pamiętać, że alkohol, używki, nieodpowiednia dieta także mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg tej choroby.
Zmiany skórne mogą pojawiać się na całej skórze, ale także na skórze owłosionej głowy i paznokciach.
Na skórze zmiany skórne mają postać pojedynczych grudek, które zlewając się tworzą ogniska plackowate pokryte srebrzystymi łuskami. Na paznokciach w zależności od nasilenia dolegliwości mogą występować delikatne wgłębienia, pobruzdowania aż do nasilonych zmian z oddzieleniem się płytki paznokciowej.
U około 20-30 % pacjentów zmianom skórnym towarzyszą zmiany stawowe - łuszczycowe zapalenie skóry.
Liczne badania wskazują także na częstsze współistnienie zaburzeń metabolicznych (insulinooporności, dyslipidemii, nadciśnienia tętniczego i chorób układu sercowo-naczyniowego) u chorych na łuszczycę, zwłaszcza o ciężkim przebiegu.
Leczenie pacjentów dostosowane jest indywidualnie do nasilenia zmian skórnych, przebiegu choroby i ogólnego stanu pacjenta.