Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyn tych dolegliwości może być wiele, jednak dokładnie przeprowadzony wywiad lekarski pomaga w rozpoznaniu i zaleceniu odpowiedniego leczenia.
Włosy, w przeciwieństwie np. do paznokci nie rosną w sposób ciągły. Każdy włos przechodzi cykliczny rytm wzrostu i spoczynku. Po okresie spoczynku włos wypada, a na jego miejsce pojawia się nowy. Cykl włosowy podzielono na 3 fazy:
Anagen - faza wzrostu ( 3-6 lat )
Katagen - faza przejściowa ( 1-2 tygodnie)
Telogen - faza spoczynku ( 2-4 miesiące )
Wiele czynników, które wpływają na fazy rozwojowe włosów, przyczyniając się do ich asynchronizacji, skutkują właśnie ich nadmiernym wypadaniem.
Wypadanie włosów może być skutkiem m.in przebytej infekcji, znieczulenia, stresu, niedokrwistości z niedoboru żelaza, przyjmowania leków (cytostatyki, leki antykoncepcyjne, antykoagulanty, B-blokery), nieodpowiedniej diety, ale także może ono występować w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, choroby tarczycy, choroby zakaźne, choroby nowotworowe).
Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe, które dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Etiologia jest wieloczynnikowa, jednak najważniejszą rolę przypisuje się predyspozycji genetycznej.
Po uwzględnieniu przyczyn wypadania włosów zalecamy odpowiednie leczenie dermatologiczne.
W wybranych przypadkach stosujemy także metody zabiegowe:
Terapia peptydowa włosów